субота, 7 січня 2017 р.

У Чорнобильській зоні відчуження створять біосферний заповідник

У кінці листопада введуть в експлуатацію нове накриття над зруйнованим під час аварії 1986-го реактором Чорнобильської атомної електростанції.

Про це розповів міністр екології Остап Семерак, інформує "Згурівська Правда".

2007 року тендер Європейського банку реконструкції та розвитку на проектування й будівництво укриття виграла компанія "Новарка". Її створили низка французьких, німецьких та українських підприємств. Будівельні роботи почали 2012-го. Нова споруда — так званий конфайнмент — має прослужити 100 років. Її вартість — $1,5 млрд. Гроші брали зі спільного фонду України та 28 країн-донорів — в основному США та Євросоюзу.

"Видатний успіх Міністерства екології за 2016 рік — завершення будівництва і насування нового укриття (тривало 14—29 листопада. — ГПУ) на четвертий енергоблок, — говорить Семерак. — Це — унікальний найбільший рухомий об'єкт у світі (має 165 м у довжину, 110 м — у висоту, важить понад 36 тис. т. — ГПУ). На зону відчуження Україна витрачає щороку близько 2 ­мільярдів гривень. Рік фінансування арки коштуватиме до 600 мільйонів гривень".

2017-го встановлене герметичне накриття мають ввести в експлуатацію. Після цього почнуть розбирати старе і зруйнований енергоблок. Для цього під конфайнментом змонтовані крани, каже міністр: "У планах — повне захоронення всіх радіоактивних відходів і створення на цій території екологічного радіаційно безпечного середовища. Захоронення відбуватиметься на території станції чи зони відчуження. Ще немає чіткого плану дій. Треба провести глибокі дискусії в 2017 році, щоб не пізніше 2018-го почати роботи".

Торік Україна завершила переміщення залишків ядерного палива з трьох незруйнованих енергоблоків ЧАЕС на безпечне зберігання.

"Також 2017-го закінчимо будівництво і введемо в експлуатацію сховище відпрацьованого ядерного палива №2. Воно потрібне, щоб зі старого паливо забрати, обробити і захоронити", — пояснює Остап Семерак.

На сьогодні немає затвердженої програми розвитку як Чорнобильської станції, так і зони відчуження. Міністр додає: "Площа 30-кілометрової зони — 265 тисяч гектарів, як територія держави Люксембург".

Указом президента від 26 квітня 2016 року в Чорнобильській зоні відчуження створений заповідник. У липні Верховна Рада схвалила відповідний закон.

"У міністерстві працюємо над створенням радіаційного біо­сферного заповідника. Основна його функція має бути бар'єрна — захист України від проникнення будь-яких загроз чи забруднення з цієї території. Закон також дає можливість поновити певну господарську діяльність у зоні. Наприклад, будувати там електростанції на відновлюваних джерелах енергії — сонячній, вітровій, з біогазу. Близько 5 тисяч гектарів хочуть орендувати українські й іноземні компанії для розміщення сонячних електростанцій. Варто говорити про Чорнобильську зону не тільки як про зону катастрофи, але й можливого розвитку. У населених пунктах навколо Чорнобиля живуть і працюють у зоні відчуження близько 10 тисяч людей. Вони знатимуть, що матимуть роботу", — зазначає Остап Семерак.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Правила використання матеріалів сайту "Згурівська Правда"

Використання матеріалів сайту "Згурівська Правда" дозволяється тільки за наявності гіперпосилання на www.z-pravda.com.ua. Детальні правила використання матеріалів тут.