вівторок, 26 січня 2016 р.

Нелегальний видобуток піску в Київській області. Хто заробляє та хто покриває нелегальний бізнес

20 січня в інформаційному агентстві «УКРІНФОРМ» відбулася прес-конференція на тему: «Нелегальний видобуток піску в Київській області. Хто заробляє та хто покриває нелегальний бізнес?». Кореспондент КНК Медіа Марина Гончарук побувала на цій зустрічі.

На ній активістка ВГО «Автомайдан» Катерина Бутко, народний депутат України Ігор Луценко та еколог, представник Національного екологічного центру України Олександр Соколенко розповіли про проведене ними дослідження корупційних схем нелегального видобутку піску в Київській області, вплив цих кар’єрів на довкілля та їх бачення боротьби з даною проблемою.

За словами активістів, їм вдалося виявити 6 нелегальних кар’єрів загальною площею більше 30 гектарів, де без жодних дозволів відбувається видобуток піску. Виявлені кар’єри працюють роками, однак правоохоронці саботують боротьбу з цим видом нелегального бізнесу…

«За нашими даними існує спеціальна такса, яку платять «бізнесмени» контролюючим органам, щоб ті не заважали їм спокійно видобувати пісок. Представники правоохоронних органів, а саме поліція, прокуратура та СБУ, отримують кожного місяця по 20 тис. грн. з одного кар’єру. Від 5 до 10 тис. грн. отримує також Екологічна інспекція. А скандал у 2012 році, коли правоохоронці намагалися реалізувати арештований пісок через підконтрольне йому підприємство «Спецсервіс» показує, що інколи міліція не лише саботує, а й бере активну участь у цих схемах » - зазначила активістка «Автомайдану» Катерина Бутко.

Відомо, що отримання ліцензії на видобуток корисних копалин в законний спосіб коштуватиме 800 000 грн. на 10 років. Також, підприємець повинен буде платити 10% податку на прибуток. За підрахунками активістів, до бюджету області кожного місяця не надходить щонайменше 700 000 грн від роботи 6 нелегальних кар’єрів, не рахуючи 4 800 000 грн, що вони мали заплатити за отримання ліцензії.

Робота нелегальних кар’єрів також завдає значної шкоди й природі. Через роботу земснарядів та спеціальних барж, завдяки яким намивається пісок з дна водойми, утворюються ями глибиною до 25 метрів. За даними екологів, за останні роки на Дніпрі з’явилося 185 нових островів. Це загрожує не тільки обмілінням найбільшої водної артерії, але й утворенням пустель, болотистих місць там, де їх ніколи й не було та знищенням природних нерестовищ риби.

Один з нелегальних кар’єрів знаходиться на межі з Національним Природним Парком «Голосіївський» та загрожує знищенням червонокнижних рослин і тварин. Нагадаємо, КНК Медіа нещодавно проводили розслідування щодо функціонування цього кар’єру, що знаходиться на території села Ходосівка.

«На території заказника "Лісники" (заповідна зона Голосівського національного парку) зростає понад 10 видів рослин, занесених до Червоної книги України. Серед них - найбільша та найрізноманітніша у Києві популяція орхідей. Також до Червоної книги занесені вовчі ягоди, сальвінія плаваюча, гронянка віргінська та півники сибірські. Усі перелічені види опинились на межі зникнення через зневоднення заповідної зони парку. Також у висохлих водоймах зникла болотяна черепаха - вид, що охороняється Бернською конвенцією. Цей вид черепах перебуває на межі вимирання у світі і в України нараховує найбільшу популяцію, яка, на жаль, стрімко скорочується через знищення водойм, зокрема штучно, як у випадку з Ходосівкою» - розповів представник Національного Екологічного центру України Олександр Соколенко.

Ігор Луценко наголосив на саботажі даної проблеми з боку правоохоронців, на закликав боротися самостійно та залучаючи медійників.

«З 2014 року в МВС знаходиться 32 відкритих кримінальних провадження з приводу незаконного видобутку піску в Київській області, однак, всі 2 роки співробітники правоохоронних органів тільки створюють видимість боротьби з проблемою. Так, на нелегальному кар’єрі поблизу Національного Парку «Голосіївський» вже кілька разів арештовували спецтехніку для видобування, але кожного разу робота поновлювалася вже за декілька діб. Я переконаний що боротися з незаконними кар’єрами можуть пересічні жителі Київщини, блокуючи роботу техніки, влаштовуючи регулярні акції, оскільки боротьба в правовому полі на сьогодні перейшла в розряд вакханалії» - повідомив народний депутат України Ігор Луценко.

Кореспондент КНК Медіа поставив два питання спікерам. Перше - якою вони бачать боротьбу з незаконним видобутком піску оскільки у більшості випадків саме прокуратура і покриває незаконні кар’єри. На думку Катерини Бутко, головним інструментом є публічність. “У випадках коли міліція та прокуратура саботує боротьбу з незаконним видобутком надр, треба продовжувати влаштовувати рейди на ці місця, висвітлювати це у пресі, проводити публічні заходи тощо і змушувати їх, по суті, робити свою роботу. Також важливим фактором є незначне покарання за незаконний видобуток піску - штраф і умовний термін, тому потрібні зміни на законодавчому рівні”, - відповіла Катерина.

“Дісно вирішити проблему зможе правильна кадрова політика, це стосується відповідальності прокуратури й тих структур, які намагаються кришувати кар’єри. Якщо ми зможемо домогтися покарання окремих осіб - схема поламається бо чиновники почнуть боятися. Безкарність, на жаль, у цій сфері є історичним явищем. Був випадок навіть вбивства активіста. Тобто, нам потрібен прецедент реального терміну за правопорушення - і ситуація зміниться”, - відповів Ігор Луценко.

“Велику роль відіграє громадська активність та активність журналістів, оскільки навідування медійників на місця видобутку зупиняє там роботу на кілька місяців. Видобувачі піску дуже не люблять уваги громадськості і намагаються всіляко її уникнути”, - розповів Олександр Соколенко.


Наступним питанням, яке ми поставили спікерам “Чи не вважаєте ви, що однією з причин корупції у цій сфері є низька заробітна плата осіб, які мають у своїх руках широкі можливості й повноваження. А збільшення відповідальності і збільшення заробітньої плати осіб, які сіли у посадові крісла після проходження атестації - може змінити ситуацію?”, викликало неоднозначну реакцію спікерів.

“Посадові оклади завжди були нормальними що у прокурорів, що у заступників голови СБУ. Механічним збільшенням зарплати ми не досягнемо якихось результатів, оскільки рентабельність видобутку піску є рекордною. Простота цього бізнесу також є безпрецедентною. Пригнав екскаватор - і вже ти маєш бізнес, вивозячи пісок прямо на будівництво. Тобто нам потрібно доводити справи до суду, аби були прецеденти відповідальності, які лякають видобувачів”, - відповів Ігор Луценко.

Катерина Бутко наголосила, що на цьому тижні закінчується переатестація для правоохоронців та оклад для них, буде більшим. За її словами, невдовзі жителі області зможуть оцінити якість проведених реформ, і зробити висновки чи вплине збільшення окладів на роботу правоохоронців.

На прес-конференції був присутній також директор НПП “Голосіївський” Борис Дробот. Він розповів КНК Медіа, що з думкою спікерів про те, як треба боротися з нелегальним видобутком піску не згоден. “Акції, мітинги, коктейлі молотова - то добре, але закінчитись це може тим, що активісти будуть сидіти там, де сидять зараз інші активісти. Потрібна депутатська ініціатива про кримінальну відповідальність, а не якийсь адміністративний штраф за видобуток піску. В те, що зміниться кадрова політика у новій поліції Київської області - теж не дуже то й віриться. А у випадку з Ходосівкою, коли прокуратура розслідує справу щодо невстановлених осіб, то довести, що невстановлених осіб “кришує” Генеральна прокуратура - щось з області фантастики. Потрібно, щоб була одноосібна воля навести порядок. Треба знайти баланс між потребами громадськості і природними ресурсами. Ось я нещодавно їхав через Польщу, там будується автобан. Ну а пісок видобувають прямо вздовж автобану, але його видобуває громада і комунальні підприємства. І немає ніяких посередників, які кладуть собі величезні гроші в кишеню”, - розповів Борис Дробот.

За словами спікерів, якщо після покращення погодних умов нелегальні кар’єри  продовжать свою роботу, активісти розпочнуть проводити серію протестів з вимогою припинення цього виду нелегального бізнесу та покарання як підприємців-порушників, так і кришувальників.

Кореспондент КНК Медіа Марина Гончарук


Немає коментарів:

Дописати коментар

Правила використання матеріалів сайту "Згурівська Правда"

Використання матеріалів сайту "Згурівська Правда" дозволяється тільки за наявності гіперпосилання на www.z-pravda.com.ua. Детальні правила використання матеріалів тут.