субота, 19 вересня 2015 р.

На Київщині СБУ передала сільській громаді документи про репресованих радянським режимом односельців (ФОТО)

Головне управління Служби безпеки України у Києві та Київській області передало громаді села Германівка Обухівського району віднайдені в архівах документальні матеріали про мешканців села, які були репресовані у радянські часи, і чия доля була досі невідомою.

Про це повідомляє "Згурівська Правда" із посиланням на газету "Хрещатик".

Історично-пошукова група при столичному управлінні Служби безпеки України проводить таку роботу вже понад чверть століття. Досліджені нею архівні матеріали, зібрані спогади свідків минулого – це реальні кроки із встановлення історичної справедливості, відновлення пам’яті про незаконно репресованих громадян.

За ці роки група, до якої входять архівісти, фахівці по зв’язках з громадськістю, встановили імена кількасот полеглих воїнів, які загубилися у вирі Першої та Другої світових воєн. Пошуковці знаходять місця їх загибелі та поховання, списуються із рідними та близькими, оприлюднюють архівні знахідки.

Результатом пошукового проекту спільного з небайдужими мешканцями Германівки стало відновлення історій майже двадцяти сімей, які потрапили у горнило репресій більшовицького терору 1930–1940-х років. За так звану «антирадянську агітацію» – неприйняття політики радянської влади на селі постраждали Іван Войтенко, ЛеонтійДжулай, Федір Онищенко, Петро Мерщій, Оттон Зброжек та інші.

Віднайдено і матеріали про односельців-захисників Києва, які у вересні 1941-го року опинилися у «київському котлі» та загинули у боях на лівому березі Дніпра. Це уродженці та жителі села Сергій Шеремет, Артем Проценко, Сергій Гордон... Пошуковці з’ясували і подробиці біографії бійця зведеного полку правоохоронців – Надії Климівни Довгаленко, похованої у Германівці в листопаді 1943 року. Героїчна жінка була учасницею боїв за Борщів, Баришівку та Березань і загинула під час визволення рідного села від фашистських окупантів.

Серед десятків тисяч архівних сторінок члени пошукової групи відшукали відомості і про уродженця Германівки С.Ф. Титаренка. До сьогодні земляки вважали його загиблим у роки Першої світової війни. Та документи засвідчили інше – у грудні 1920-го року він був розстріляний за постановою «надзвичайної трійки» 4-ї більшовицької армії… З-поміж інших відновлено добре ім`я жительки цього ж села Оксани Степанівни Пустовійт. Деякі односельці довгий час вважали її інформатором поліцаїв під час Другої світової війни.

У архівах було віднайдено матеріали, які повністю реабілітують Оксану Пустовійт і доводять її участь у місцевому партизанському загоні. Пошуковці дізналися, що за завданням керівника підпілля Оксана Степанівна, спираючись на знання німецької мови, підслуховувала розмови нацистів про їхні плани каральних акцій, рятуючи таким чином людей.

Копії унікальних документальних свідчень пошуковці передали до експозиції краєзнавчого музею села. Завідувач музею Т. Грянка та мешканець Германівки А. Шафаренко, які протягом багатьох років опікуються відновленням історичної спадщини Обухівщини, висловили Службі безпеки України щиру вдячність за допомогу у висвітленні справжніх подій минулого, поверненні із забуття доброго імені репресованих земляків.

Підпільниця Пустовійт Оксана
Репресований Войтенко Іван
Репресований Мерщій Петро
Репресований Онищенко Федір

Немає коментарів:

Дописати коментар

Правила використання матеріалів сайту "Згурівська Правда"

Використання матеріалів сайту "Згурівська Правда" дозволяється тільки за наявності гіперпосилання на www.z-pravda.com.ua. Детальні правила використання матеріалів тут.