четвер, 23 квітня 2015 р.

У Згурівці відбулася велика нарада щодо адміністративно-територіальної реформи

Прийняття Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад» дає можливість здійснювати конкретні заходи з реформування місцевого самоврядування. Чи виправдає себе чергова реформа, як вплине на життя сільських мешканців, на розвиток територій, чи буде вона за своїм змістом насправді добровільною, чи стануть громади самодостатніми та ефективними? Ці питання сьогодні хвилюють наших земляків. Кожна нова влада вертається до питань територіальної реформи, які є болючими для мешканців сіл, адже за територіальною реформою іде укрупнення сільських, селищних рад, районів.

Багато хто пам’ятає, як в 60-х роках в результаті територіальної реформи Згурівський район розформували і приєднали до Яготинського району. Втратили статус районних і припинили існування ряд районних організацій, підприємств.

За час незалежності України вперше адміністративно-територіальну реформу презентував Роман Безсмертний, але вона не знайшла підтримки у жителів населених пунктів, народні обранці до неї зверталися в 2010, 2013 роках, і вже в лютому  2015 р. Верховна Рада ухвалила Закон  «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який має на меті насамперед покращити життєвий рівень населення громад, забезпечити потреби громадян якісними, доступними соціальними та адміністративними послугами.

Територіальна реформа настирливо стукає в двері. Про неї говорять в райцентрі, сільських радах, магазинах. Що буде з районом, що буде з селом?

У середу, 22 квітня в у великій залі райдержадміністрації відбулася нарада з селищним,сільськими головами, керівниками сільгосппідприємств, депутатами районної ради, активом району, під час якої було обговорено Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Голова районної ради Є.О.Чубук закликав сільських голів виважено підходити до даного питання, уважно вчитатися в Закон і вивчити методику, не робити поспішних рішень щодо об’єднання, оскільки Закон зворотної сили не має.

В.о.голови Згурівської райдержадміністрації Ю.Б.Малафій ознайомив присутніх із Законом «Про добровільне об’єднання територіальних громад», методикою Кабінету Міністрів, а також з перспективним планом формуванням громад,  розробленим КОДА. Юрій Борисович наголосив, що хоч на даний момент інформації недостатньо, але Україна обрала Європейський напрям, який передбачає децентралізацію влади із реальним забезпеченням загальновизнаних європейських принципів організаційної, правової та фінансової самостійності органів місцевих громад.

Треба ретельно вивчати положення реформи, для цього у райдержадміністрації створено робочу групу, яка займатиметься питанням виконання положень Закону. Щодо перспективного плану, розробленого КОДА, частина сільських громад, які перебувають в підпорядкуванні Згурівського району за планом-картою мають перейти до сусідніх районів. Приміром, Жовтнева, Правожовтнева, Новооржицька – до Червонівської громади (с.Червоне Яготинського району). На території цих сільських рад працює потужне бюджетоутворююче підприємство «Нива Переяславщини», втрата якого буде відчутною для Згурівщини. Це ж стосується і інших населених пунктів, які межують з Баришівським районом. Приміром, Великокрупільську, Жуківську, Малосупоївську, Войківську сільські ради хочуть віддати до Березанської громади.

Байдужих у залі не було. У багатьох виникало питання, про добровільність чи примусовість йде мова. Присутніх цікавило: чи приведе механічне укрупнення територій громад до їх самодостатності без економічного розвитку територій? Однією з умов об’єднання є якість та доступність публічних послуг; які не можуть бути нижчими ніж до об’єднання. Чи це наблизить владу і соціально-управлінські послуги до людей, в села, чи навпаки віддалить їх? Якщо людина за довідкою сьогодні йде до сільської ради, то чим допоможе староста, який не матиме ні кабінету, ні печатки? «Посприяє» у виготовленні документів?

Чи прораховані економічні та моральні збитки, які зазнає родина в результаті переоформлення безлічі життєво-важливих документів?

Під сумнів було поставлено мотивацію Закону, що громади отримають значно більше можливостей і коштів. Чи є такі резерви в державі і на місцях? Якщо є, то чому до цього не використовувалися. Що буде з вивільненими вчителями, працівниками сільських рад, іншими управлінцями, адже ніякої альтернативи зайнятості не передбачено. За методикою об’єднання в школі повинно бути не менше 300 учнів, а в дитячому садочку не менше 150 дітей.

Чи є в країні позитивний приклад реформування, хоча б якої галузі, що б вселяла громадянам оптимізм і впевненість у необхідності проведення адміністративно-територіальної реформи? І найголовніше: які результати ця реформа принесе простій людині?

Більшість сходилася в тому, що, навпаки, потрібно відроджувати українське село, надавати пільгові кредити на розвиток сільського господарства, малого бізнесу, щоб молодь залишалася в селі, а не тікала з «глибинки» у пошуках роботи.

Словом запитань було більше, ніж відповідей,  які ще не знають урядовці, зокрема, джерел фінансування освіти, медицини, інших установ, які будуть у громаді, повноважень старости, механізму проведення місцевого референдуму тощо.

Думка активу району була однозначною: зважено підійти до цього питання, вивчити всі «за» і «проти» і тільки за рішенням всієї громади приймати доленосні рішення.

Лариса Мельник, районна газета "Панорама"

Немає коментарів:

Дописати коментар

Правила використання матеріалів сайту "Згурівська Правда"

Використання матеріалів сайту "Згурівська Правда" дозволяється тільки за наявності гіперпосилання на www.z-pravda.com.ua. Детальні правила використання матеріалів тут.