понеділок, 16 травня 2016 р.

Влада ігнорує, громада пам'ятає: у Згурівці активісти вшанували жертв політичних репресій

Сьогодні, 15 травня, у Згурівці, як і по всій Україні вшанували жертв політичних репресій. Захід відбувся о 12:00 біля однойменного пам'ятника у центрі селища, повідомляє "Згурівська Правда".

Покласти квіти та схилити голови у скорботі за мільйонами українців, котрих знищив комуністичний режим, прийшли волонтери, фермери, активісти району, молодь, депутати селищної, районної та обласної рад від ВО "Свобода".

Понад те, на заході були відсутні представники селищної та районної влади. Варто зазначити, що День пам'яті жертв політичних репресій, який встановлений Указом Президента України, фактично щороку ігнорується владою у Згурівському районі. Крім того, звернення до цієї трагічної дати відсутні на сайтах Згурівської райдержадміністраціїЗгурівської селищної ради та у районній газеті "Панорама".

Щороку в третю неділю травня по всій Україні проводяться різноманітні заходи, присвячені пам’яті мільйонів невинно вбитих та закатованих українців. Цьогоріч День пам’яті жертв політичних репресій припав на 15 травня.

Так, сьогодні о 10:00, на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відбулися вшанування до Дня пам’яті жертв політичних репресій.

Участь у пам’ятних заходах взялм Президент України, керівництво уряду та парламенту, духовенство й громадськість. Український інститут національної пам’яті представив фотодокументальну виставку "Биківня – територія пам’яті".

На околиці Києва, у Биківнянському лісі, знайшли свій останній спочинок письменники Михайль Семенко, Майк Йогансен, Вероніка Черняхівська, художники Михайло Бойчук, Микола Касперович, академіки Федір Козубовський, Петро Супруненко, митрополит УАПЦ Василь Липківський та десятки тисяч інших жертв сталінського "Великого терору" 1937-1938 років.

Биківнянське поховання жертв сталінських репресій належить до найбільших на території України. Таємна спецділянка НКВС УРСР у Биківні почала офіційний відлік своєї діяльності навесні 1937 року. 20 березня того року Президія Київської міської ради ухвалила рішення про відвід та відмежування земельної ділянки "для спецпотреб" у 19, 20 кварталах Биківнянського лісу.

Упродовж 1937-1941 років вантажівки майже щоночі привозили тіла розстріляних у київських в’язницях НКВС для таємного поховання у Биківнянському лісі. У заздалегідь підготовлені ями скидали навалом тіла жертв, які присипались вапном та засипались ґрунтом. Останній спочинок тут знайшли, за різними оцінками, від 15 до понад 100 тис. осіб, закатованих під час допитів або ж розстріляних переважно в позасудовому порядку органами НКВС у Києві.

В День пам’яті жертв політичних репресій вшановують українців, які загинули або постраждали в Україні в наслідок політичних репресій комуністичного режиму. Спочатку цей день з’явився в національному календарі країни наприкінці 90-х років і носив назву "День пам’яті жертв голодомору", відображаючи в своєму формулюванні одне з найтяжчих злочинів проти людяності тієї безжальної влади. Відзначався в четверту суботу листопада (Указ Президента України № 1310/98 від 26-го листопада 1998-го року).

Потім, згідно з Указом Президента України № 1181/2000 від 31-го жовтня 2000-го року, цей пам’ятний День був перейменований і став називатися «День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій». Указом від 15-го липня 2004-го року №797/2004 було встановлено назву «День пам'яті жертв голодоморів та політичніх репресій».

Надалі, згідно Указу Президента України №431/2007 від 21-го травня 2007-го року, з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам’яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людяності, дні пам’яті жертв голодоморів та жертв політичних репресій виділили в окремі пам’ятні дати. «День пам’яті жертв голодоморів», як і колись, відзначається в четверту суботу листопада, а «День пам’яті жертв політичних репресій» - щорічно у третю неділю травня.

Як відомо 2 червня 1937 було прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якого 5 серпня 1937 вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масових репресій.

Вже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 млн. людей було відправлено в табори.

Згідно з розсекречених архівів і документів СБУ, в Україні з 1935 по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 млн. 800 тис. людей. У 1936 році заарештували 15717 осіб, у 1937-му - 159537, в 1938-м 106096, в 1939-м 11744. Близько 16,5 тис. чоловік було розстріляно в 1937-му.

У зв’язку з цим президент доручив СБУ і уряду видати книгу, оприлюднити документи і матеріали про масові політичні репресії 1937-1938 років, поширити їх на іноземних мовах за кордоном, а також розпорядився проводити в школах та інших навчальних закладах уроки на цю тему.


1 коментар:

Правила використання матеріалів сайту "Згурівська Правда"

Використання матеріалів сайту "Згурівська Правда" дозволяється тільки за наявності гіперпосилання на www.z-pravda.com.ua. Детальні правила використання матеріалів тут.