середа, 2 грудня 2015 р.

На Київщині батьки звинувачують лікарів у смерті дитини

Смертельна вакцина чи невчасно діагностована хвороба? Трирічний хлопчик раптово помер у Білій Церкві на Київщині.

У смерті хлопчика батьки звинувачують лікарів. Мовляв, у дитячому садочку їхній дитині зробили щеплення неякісною вакциною проти поліомієліту. За два дні після цього у малюка погіршилося самопочуття і його з болями у шлунку госпіталізували до лікарні.

Там медики більше тижня лікували ентероколіт, а потім у виписці, каже батько, зазначили ГРВІ. Тепер у купі паперів та медичних довідок родичі намагаються знайти справжню причину втрати дитини.

"Інкубаційний період вакцини триває від 2 до 35 днів. 6 числа була зроблена вакцина, а 8 числа пішла реакція. На 19 день дитини не стало", - каже Олександр Тернопович.

За попередніми висновками судмедекспертів, причиною смерті стали серцеві розлади, які спричинила вірусна інфекція. Та батьки не ймуть віри. Кажуть, на грип їхня дитина не хворіла, ні температури, ні кашлю не було.

У міністерстві охорони здоров’я натомість запевняють: вакцина проти поліомієліту не могла призвести до загибелі хлопчика. І припускають, що найімовірніше, Сашкові спершу неправильно поставили діагноз.

"В мене є сумніви щодо правдивості встановленого діагнозу. - Тобто лікарі помилилися? - Я не можу коментувати", - каже головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій.

"Вакцина якісна, надійна, використовується багато років, претензій до вакцини немає і не може бути. Тому ми впевнені в тому, що вакцина може застосовуватись і ніяких питань до неї немає", - запевняє заступник Міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець.

Утім родичі померлого Олександрика з медики не погоджуються. Кажуть: чому тоді у дитячій картці поверх запису про щеплення наклеєний ще один папірець - вже з іншою серією вакцини.

"Я не хочу покарання цим людям, які це зробили, не хочу. Але я хочу, щоб більше наші діти не пропадали", - каже дідусь хлопчика Віктор Тернопович.

За фактом смерті дитини поліція порушила кримінальну справу за статтею "навмисне вбивство".

"Відповідно до попередніх офіційних висновків комісій регіональної групи оперативного реагування на негативні події після імунізації (НППІ) щодо 3-х випадків у Київській області, усі випадки сталися в результаті захворювань і жодним чином не пов’язані з вакцинацією проти поліомієліту", - йдеться в офіційній заяві міністерства.

Проте заява, звісно ж, переконала не всіх. В Мережі почали активно писати про те, що в розмовах про вакцину лікарі чогось не договорюють.

В той же час ВОЗ закликає Україну ввести надзвичайний стан в сфері охорони здоров'я – мовляв, у країні спалах поліомієліту. Чому ВОЗ згадала про факт двох хлопчиків, які перехворіли поліомієлітом (за іншими версіями – іншим вірусом – ред.) ще влітку, лишається загадкою. Багато ж хто пов'язує заяву організації із оприлюдненням інформації про смерті від щеплення – кажуть, таким чином ВОЗ тисне на медиків, які в свою чергу, тиснуть на батьків.

ПРОТИВНИКИ ЩЕПЛЕНЬ НЕ ХОЧУТЬ В ЄВРОПУ


Головний дитячий імунолог Федір Лапій стверджує, що в цілкому задоволений результатами першого туру вакцинації, адже охопили 64% дітей від 2 місяців до 6 років. При цьому зауважує, "спекуляції навколо смертей" ставлять кампанію під загрозу.

За словами імунолога, те, що смерті припали на поствакцинальний період – чистий збіг.

"Серед дітей до чотирьох років в Україні щороку помирає близько 4,5 тис. В день помирає від 10 до 12 дітей. І вакцинація на це ніяк не вплине. Втім, якщо хвороба відбувається на тлі вакцинації, до цього привертається увага", - каже Лапій.

Каже, кожна смерть розслідується, але жодного зв’язку з вакцинацією, окрім часового, не знайшли.

Для прикладу наводить випадок, коли в двотижневий період після щеплення дитина за два дні "згоріла" від менінгококової інфекції.

Коментуючи випадок у Білій Церкві, Лапій стверджує, що причин підозрювати, що вакцина поганої якості, наразі немає.

"Вакциною в Київській області було щеплено 80,5 тис. дітей. Однією серією в Білій Церкві було вакциновано 6,5 тис. дітей. І дитина, яка потім померла, була п’ятою з вакцинованих з одного флакону", - каже імунолог.

Лапій нагадує, що перед щепленням встановлюються можливі протипоказання, втім за його словами, і світі вакцинують від поліомієліту навіть хворих людей.

"Якщо говорити вакцинації на фоні ГРВІ, сьогодні є багато робіт щодо відсутності ризику розвитку побічних ефектів. В багатьох країнах вакцинація проводиться людям з температурою до 38,5 градусів", - каже імунолог.

За його словами, єдине специфічне ускладнення, яке може бути пов’язано з вакциною – вакцино-асоційований паралітичний поліомієліт, який трапляється 1 раз на 2,5 млн щеплений. Ускладнення не смертельне, але може призвести до інвалідності. Загрозою ж життю після вакцинації може бути лише сильна алергічна реакція.

Що ж до "побічних ефектів", вказаних в інструкції, Лапій нарікає на неточність перекладу. Мовляв, з англійської adverse effects або adverse events перекладається як "несприятливі події (ефекти)". Пояснює, мовляв, це означає, що в інструкцію заносять всі випадки зміни стану здоров'я, які сталися після вакцинації, але можуть бути і не спричинені нею.

"В Ізраїлі є чіткі рекомендації пройти вакцинацію проти поліомієліту перед в'їздом в країну. Про це вчора говорила керівник ВОЗ Доріт Нісан. Такі ж рекомендації дає сама ВОЗ. Тож противників вакцинації можна назвати противниками євроінтеграції", - резюмує Лапій.

ВЛАДА СТУРБОВАНА ІМІДЖЕВИМИ ВТРАТАМИ


Іншої думки дотримуються у організації "Ліга захисту громадянських прав". Як зазначив юрист та активіст організації В'ячеслав Костилєв, перед щепленням варто все ж таки ознайомитися з інструкцією до препарату.

Терміни "несприятливі ефекти" та "побічні ефекти" відрізняються не надто сильно, а навмисне псувати собі репутацію виробник навряд чи буде добровільно.

"Можна прочитати, що вакцини від поліомієліту можуть викликати кишкові розлади. У більшості випадків ускладнень фіксуються саме вони. Розлади схожі на отруєння, тому дітей забирають у інфекційні відділення. Також в інструкції зазначено, що можливий розвиток менінгіту та менінгітоподібних станів, які також фіксувалися впродовж цієї кампанії вакцинації", - каже Костилєв.

На його думку, наразі медики практично грають з дітьми в російську рулетку. Адже протипоказаннями до щеплення є індивідуальна непереносимість препарату, дізнавшись про яку можна лише після процедури. До того ж, у більшості дітей в Україні знижений імунітет, що теж є офіційним протипоказанням до вакцинації.

"Дитина хворіє по року, сидить на антибіотиках, в неї знижений імунітет, а її все одно вакцинують (...) Мене вражає цинізм чиновників МОЗ, які кажуть, що вакцина безпечна, бо з одного флакону було щеплено декілька сотень дітей. Хіба вони не розуміють, що діти всі не з одного флакону – вони абсолютно різні, зі своїми унікальними якостями?" - акцентує експерт.

Втім, притягти винних до відповідальності у випадку розвитку ускладнень від щеплення, на думку Костилєва, нереально, адже незалежної медичної експертизи в Україні немає.

"Щойно у людини виходить біда після вакцинації, система обертається проти неї, починає її пресувати і фальсифікувати документи. Вириваються листи з карток, заклеюються, ставляться неправдиві діагнози. Патологоанатоми фіктивні результати експертиз, адже знаходяться у підпорядкуванні головних лікарів. У нас немає незалежних патологоанатомів, як у всьому цивілізованому світі ", - каже Костилєв.
Натомість в країнах Заходу батьки постраждалих дітей можуть розраховувати на незалежне правосуддя.

"Там за смерті та каліцтва виплачуються багатомільйонні компенсації, що від початку закладено виробниками вакцини. Сотні, тисячі випадків поствакцинальних ускладнень реєструється у США щорічно. В Україні ж за всю історію не зареєстрували жодного. У нас найкращі вакцини і найкраща медицина тому, що у нас нічого не фіксується", - коментує юрист.

Наразі ж ВОЗ нарощує паніку, закликаючи Україну впровадити надзвичайний стан.
"Оскільки підключилися ЗМІ, зараз почнеться різкий спад серед бажаючих вакціонувати дитину. Підуть масові відмови. Тож наразі ВОЗ хоче нагнати більше страху. Хоча два незалежних між собою випадки не можуть бути причиною для масової вакцинації. Такі заходи проводяться у випадку серйозної епідемії", - зауважує Костилєв.

Нагадує, що аби ввести надзвичайний стан, треба прийняти закон, а одного наказу МОЗ недостатньо.

"Хоча я дуже підозрюю, що це (примусову вакцинацію - ред.) можуть почати просто за наказом. Судячи з інформаційної кампанії, вакцинація підтримується на найвищому рівні (...) ВОЗ може викреслити Україну зі списку зон, вільних від поліомієліту. А це іміджеві втрати, які зачіпають вищі ешелони влади", - каже юрист.

ПРАВИЛЬНІЙ СТАТИСТИЦІ ВЗЯТИСЯ НІДЕ


Педіатр Наталія Коломієць, яка теж опікується правами українців у "Лізі Захисту громадянських прав" стверджує, що наслідки вакцинації від поліомієліту набагато страшніші даних офіційної статистики.

"З нами зв’язувалися батьки дітей з Білої Церкви (хлопчик, який помер після щеплення від поліомієліту – ред.). – вони просили допомоги, поради. Лікарі кажуть людям, що вони винні самі – мовляв, пропустили пневмонію. Як завжди: винні батьки, дитина була невиліковно хвора, вона б і так померла. Якщо ж цей варіант не проходить, звинувачують дільничного лікаря або медсестру - найбільш безправних", - розповідає Коломієць.

Лікар акцентує, що навіть у наказах МОЗ написано: все, що відбувається у перші 30 днів після вакцинації, можна пов’язувати з фактом щеплення. Тому з боку МОЗ заперечувати дивно, але це звичайна тактика.

"Якщо є статистика про відсутність ускладнень, її легко використовувати як аргумент. В інструкції до цієї вакцини вказані поствакцинальні ускладнення –менінгіти, ураження нервової системи, алергічні реакції, порушення дихання", - каже педіатр.

Додає, що після щеплення у дітей нерідко розвивається поствакцинальний поліомієліт.

"Діти починають скаржитися на болі у м'язах. З часом з'ясовується, що вона не може стати на ногу. Це поствакцинальний параліч, хоча таких діагнозів ніхто не ставить. Він може пройти сам собою чи після лікування, а може і лишитися. В лікарнях дітей годують таблетками, ставлять крапельниці і випускають з діагнозом ОРВІ. Тому правильній статистиці ніде взятися", - акцентує лікар.

Так само, за словами Коломієць, може розвинутися менінгіт – або як прояв поліомієліту, або як поствакцинальне ускладнення. Саме з початком кампанії щеплень лікар пов'язує зріст захворюваності на менінгіт в Україні.

"А звідки ще взятися хворим на менінгіт у такій кількості?! Запалення мозкової оболонки вказано в побічних ефектах. Це один із проявів поліомієліту", - говорить лікар.

ЛІКАРІ НЕ ОЦІНИЛИ СТАН ДИТИНИ


За словами директора Київського центру клінічної імунології Олега Назара, зафіксовані у період після щеплення смерті не можна прямо пов’язувати з вакцинацією.

"Щоб чітко сказати, що була смерть від щеплення, має бути класичний анафілактичний шок – алергічна реакція після введення вакцини. Все інше – це можливе загострення тих станів, які були. Наприклад, хронічної інфекція або запалення", - каже лікар.

Пояснює, що будь-яке щеплення – це активація імунітету, і як наслідок – посилення запалення.

"Вилазять всі приховані хвороби. Щеплення їх просто загострює. Але не було б щеплення, була б застуда, ОРВІ, грип. Хвороба все одно б проявилася", - акцентує імунолог.

Хоча хворим дітям робити щеплення протипоказано, а лікарі нібито перевіряють стан здоров'я дитини, роблять це не завжди якісно.

"Якщо огляд поверховий, тут можливі варіанти. Скоріше за все в тих випадках (які завершилися смертю – ред.), не оцінили стан дитини і ввели вакцину", - коментує лікар.

При цьому зазначає, що приховану інфекцію важко діагностувати.

"Аби дати направлення на аналіз, лікар повинен про щось підозрювати. Але якщо проявів немає, то й причин для підозр також. А бувають ситуації, коли батьки не розповідають, а лікарі не розпитують. Так і виходить", - говорить Назар.

Каже, що найбільш свідомі батьки можуть зробити передвакцинальний пакет аналізів, який може вказати на можливі протипоказання. При цьому акцентує, що якщо провести щеплення правильно – спочатку ввести неактивну, а потім живу послаблену сироватку – ризику захворіти після щеплення на поліомієліт в легкій формі немає.

Що ж до довгого списку протипоказань в інструкції до препарату, Назар стверджує, що фармкампанії подають якомога ширший список, аби себе захистити.

"Інструкція повинна описати будь-які ускладнення. Якщо вони описані, винен вже лікар, а якщо вони не зазначені – винен виробник. Це вже питання їх безпеки", - наголошує експерт. 

Власне ж кампанія зі щеплення Назара не дивує – мовляв, в Україні ситуація не загрозлива, але і не благополучна. І робити щеплення в таких випадках – міжнародна практика. Що ж до закликів ВОЗ ввести в Україні надзвичайний стан, на думку Назара, це рішення не зробить щеплення обов’язковим.

"Примусово у нас в країні розганяють лише мітинги, щеплення ж у нас добровільне", - каже лікар.

1 коментар:

  1. Я чомусь нездивована..бардак скрізь бардак,прикро,що гинуть діти із-за статистикі вакцини(чим більше її зроблять тим краще)

    ВідповістиВидалити

Правила використання матеріалів сайту "Згурівська Правда"

Використання матеріалів сайту "Згурівська Правда" дозволяється тільки за наявності гіперпосилання на www.z-pravda.com.ua. Детальні правила використання матеріалів тут.