субота, 29 березня 2014 р.

Турівка вшанувала свого відомого односельчанина Миколу Міхновського

Сьогодні 28 березня в с. Турівка, Згурівського району відбулося урочисте вшанування апостола українського націоналістичного руху Миколи Івановича Міхновського, яке було приурочене до 141-річниці видатного генія національної думки України.

Міхновський Микола Іванович народився 31 березня 1873 с. Турівка, Прилуцького повіту (Полтавської губернії), де його батько був священником. Батько в сім"ї вів проукраїнську політику на той жорстокий царський час, про тільки свідчить той факт, що на той період Іван Міхновський вів церковну службу на українській мові, сам Микола зростав у сім"ї де панувала атмосфера глибокого патріотизму та національної свідомості.

Микола Міхновський закінчив прилуцьку гімназію, в якій зацікавився державотворчим процесом України, після чого переїхав до Харкова у 1898, де почав свою політичну діяльність. Лідер партії у 1900 революційної партій України. Брошура Міхновського "Самостійна Україна" стала першим програмовим документом РУП і українського право-радикального руху взагалі. 1902 з побратимами заснував Українську Народну партію, де провідним документом було 10 славетних заповідей до УНП.

Міхновський також відіграв важливу роль у мілітаристичній справі України, де у 1904 році створює бойове крило партії – організацію "Оборона України", яка здійснила низку заходів з ліквідації символів імперіалізму. У березні 1917 формує перший український полк ім. Богдана Хмельницького, того ж року створює товариство "Український військовий клуб імені гетьмана Павла Полуботка".

Стосовно публіцистичної діяльності, спадок Миколи Івановича вагомий, про що свідчить його багаторічна робота над виданням у Харкові за власний кошт "Сніп" у 1912, маніфест "Самостійна Україна", який протягом багатьох років є чи не одним із найпрокламаційніших і революційних творів української скарбниці буття,та "10 заповідей до Української Народної партії", де виразно та ідеалістично описав яким повинно бути українське суспільство.

Тепер стосовно самого сьогоднішнього заходу, який слід зауважити пройшов на вищому рівні. Отже урочиста частина розпочалась з виконання гімну учиницею Турівського НВК, після чого до слова був запрошений голова сільської ради Волочнюк Валентин Якович, який слід зазначити сильно переймається історичною спадщиною села, про що свідчить минулорічне встанолення пам"ятника Міхновському на 140- річницю його народження.

Цікавим видався також виклад біографії Міхновського учнями Турівської школи, який був вміло інтегрований у віршах відомих українських поетів. Під час урочистого свята зробили паузу, для покладання квітів до пам"ятника учнями школи, та гостями які були запрошені на захід. Учнями виконувались відомі твори українських музичних композиторів та співаків, були прочитані низка віршів відомих українських авторів, що характерезує турівську молодь як освітчену та свідому, і надихала всіх присутніх на святі добром та коханням до українського мови та історії.

Урочисте закінчення та напутнє слово молоді Турівського НВК надали голові Згурівської районної ради Чубуку Євгену, який подякував за запрошення і виразив захоплення проведення такого заходу, і зауважив що ми не маємо права забувати свою історію та тяжку працю наших пращурів які поклали своє життя на вівтар становлення Української суверенної держави

Фото Лариси МельникНемає коментарів:

Дописати коментар

Правила використання матеріалів сайту "Згурівська Правда"

Використання матеріалів сайту "Згурівська Правда" дозволяється тільки за наявності гіперпосилання на www.z-pravda.com.ua. Детальні правила використання матеріалів тут.